Zdravá páteř - Longrun.cz
Vytisknout

Udržte si zdravou páteř - poradím vám, jak na to!

Ooouuuha, ta páteř! Nejen při běhání některé části přetěžujeme, zatímco jiné zahálejí. Potíže nebereme vážně. Ale pozor - páteř bez bolestí a degenerativních změn nás donese k rychlejším časům - a ve větší pohodě!

Protáhneme-li zkrácené svalstvo a posílíme-li ty svaly, na které jsme již dávno zapomněli, můžeme se skutečně zrychlit a nic nás u toho nemusí bolet. O tom toho bylo v různých "školách zad" napsáno hodně. Ale..tak jednoduché to zpočátku není. Ty zapomenuté svaly musíme nejdřív najít a znovu zapojit do našich pohybových stereotypů. Pak musíme cíleným pomalým cvičením naučit mozek, aby si ty zapomenuté svaly nejen sám uvědomil, ale také zametl dlouho nepoužívané dráhy vedoucí k těmto svalům, a výrazně také zredukoval přetížené dálnice k těm přetíženým.

Vezmeme pouhý běžecký krok - špatně a správně. Všimli jste si, co běžců - nejen rekreačních - běhá v prapodivné poloze paragrafovitého skrčence? Zaujmeme-li při běhu totéž postavení, do něhož nás nakroutily školní lavice a posléze kancelářská židle nebo post za volantem, napnou se vzpřimovače páteře a celý důmyslný systém páteře samotné a řady svalů na ni navazijící, se zablokuje. Velké klouby se mohou pohybovat jen omezeně. Přijde-li do toho ještě byť dobře myšlené, přece jen nesprávné posilování takto pokrouceného těla v podobě jak nás tomu učili a stále učí naši trenéři, je vše ještě horší. Fixuje se nám tak zvaná vertikální stabilizace, kdy vzpřimovač páteře aktivuje hruškový sval a hamstringy, což dostává nohu do zevní rotace. Noha je příliš krátká, v odraze chybí palec a co víc, síla působící na meziobratlové ploténky je drtivá. Jednou některá z nich řekne "dost" - a stát se to může i nám, nejen těm okolo!

V ideálním případě je hlava a kyčel v ose nad sebou, pánev a hrudník rotují proti sobě a lopatky se pohybují v celém svém rozsahu. Právě lopatky nám aktivují svalové řetězce v podobě spirály po obvodu těla. Od svalů meziklopatkových, přes široký sval zádový, šikmé břišní a velký sval hýžďový, který se cestou povázky stehenní upíná laterálně vedle kolenního kloubu. Vzpřimovače jsou uvolněné, noha se může dostatečně napnout a tělo se pohybuje vpřed rovně. Větší rozsah dovolí až o čtvrt metru delší krok, což při stejné frekvenci a bez navýšení tréninkové zátěže znamená zrychlení na své trase!

Cestou k ideálu je kompenzační trénink, opomíjená to součást tréninkového procesu. Nezabere mnoho času, nebolí - ale je cenným vkladem pro naše tělo. Můžeme být po letech opotřebovaní, hrbatí a bolaví - nebo také vzpřímení, pružní a bez bolestí. Vyberte si!

A jaké zkušenosti mám já sama? Asi podobné, jako většina z vás, bohatší snad o to, že jsem obor také studovala a o těle toho tak vím bezpochyby více, než běžný smrtelník (který ale na rozdíl ode mně umí třeba bravurně řídit auto, spočítat daně nebo cokoli jiného, co vystudoval zase on). Navíc: svého času jsem pravidelně cvičila jednou týdně se skupinou - a bolesti zad na vlastním preparátě skutečně neznala. Pak ale přišla studia, další trénink, atd...atd...atd - na staré dobré cvičení jsem postupně zapomněla a tělo několik let zdárně drželo i bez něho. Pak přišel mrňousek, a tady blok, tady blok... a když mi kdysi zablokovaná páteř zkomplikovala přípravu na Drážďanský maratón - a později spolupřekazila účast na mistrovství republiky Pardubicích, zablikal majáček - nechala jsem se srovnat, pořídila si gumu v místě svého dřívějšího chlebodárce a začala pravidelně cvičit SM-systém. Nejen to, celkově jsem vylepšila regeneraci, na niž dříve nějak nezbýval čas.

O cvičení metodou SM-systém si můžete podrobněji přečíst v souvisejících článcích, které doprovázejí instruktážní videa. Metodu rovněž cvičíme na některých našich seminářích.

Co potřebujete? Speciální gumový expandér (jde o gumu určitého již vyzkoušeného a osvědčeného průměru, speciálně k tomuto účelu vyrobenou. Jiné "kutilské" náhražky nejsou vhodné, mají často jiný tah a cvičení by ztrácelo smysl)
A na sebe - pohodlné oblečení, případně nějakou podložku pod kolena pro některé cviky.

Nebudeme-li cvičit právě společně, bude se vám hodit i kniha s podrobnými návody a nákresy cviků, se srozumitelným vysvětlením všeho, co se s vaším tělem při cvičení děje. Vizuální kontrolu můžete získat také s instruktážním DVD.

Kolik to stojí? Gumový expandér 500,-
Kniha 350,-
Set (guma, kniha+DVD) 850,-

A pak už jen tu trochu času.